Kad industrija sluša prirodu: Počela prva ornitološka istraživanja u krugu cementare u Kaknju

U tvorničkom krugu cementare Heidelberg Materials Cement BiH u Kaknju ovih dana vlada posebna vrsta uzbuđenja. Nije riječ o novom projektu iz oblasti proizvodnje, već o malim pernatim stanarima koji su postali predmet pažnje stručnjaka – pticama.

U saradnji s ornitološkim društvom "Naše ptice", kompanija je započela višemjesečni projekat pod nazivom "Inventarizacija i zaštita ptica na području tvorničkog kruga". Riječ je o prvom ovakvom istraživanju koje se sprovodi u industrijskom okruženju u Bosni i Hercegovini, a koje nije povezano s eksploatacijom prostora ili planiranjem gradnje. Ovdje je riječ o čistoj znatiželji, odgovornosti i brizi za biodiverzitet.

Tim ornitologa već je 18. 4. 2025. obavio prvu posjetu lokaciji. Tokom samo nekoliko sati istraživanja zabilježeno je više vrsta ptica i brojni znakovi gniježđenja. Mrke crvenrepke i bijele pastirice aktivno prikupljaju materijal za gnijezda, dok je galeb klaukavac već položio jaja na jednoj od zgrada u proizvodnom krugu. Gnijezda su već savili i čvorak, gačak, piljak i divlja patka, a primjećeni su i siva čaplja, žutarica, golub grivnjaš, kao i vjetruša, ptica iz porodice sokola. Tvornica, čini se, nudi više mira i pogodnih mjesta za život nego što bi se na prvi pogled moglo pomisliti.

Istraživanje provodi tim ornitologa predvođen dr. Draženom Kotrošanom i kolegama Nerminom Sarajlić, Tarikom Dervovićem, Zlatkom Onešćukom i Enom Čorbo, a trajat će od aprila 2025. do juna 2026. godine i obuhvatit će ukupno 48 dana posmatranja, uključujući i dnevna i noćna istraživanja. Osim popisa vrsta, bilježit će se i njihova brojnost, prostorna raspodjela i sezonski status. Poseban segment istraživanja bit će i analiza postojećeg biljnog svijeta unutar kruga cementare, s ciljem davanja preporuka za sadnju biljaka čiji plodovi mogu pomoći u prehrani ptica.

Na kraju projekta, bit će izrađena Studija nultog stanja ornitofaune – dokument koji će pružiti temelj za dugoročnu zaštitu ptičjih vrsta u ovom području. Studija će sadržavati pregled zabilježenih vrsta, brojnosti, distribucije i prijedloge konkretnih mjera zaštite, uključujući sadnju autohtonih biljaka, postavljanje kućica, hranilica i druge prilagođene mjere.

Ova priča, zapravo, pokazuje da industrija i priroda ne moraju biti suprotstavljene strane. U trenutku kada ptičji svijet postaje tiši u mnogim dijelovima Evrope, jedna cementara u srcu Bosne i Hercegovine odlučila je – slušati ptice. 

Emina Dedić

Stručnjak za komunikacije i CSR

Heidelberg Materials Cement BiH d.d. Kakanj Selima ef. Merdanovića 146
72240 Kakanj
Bosna i Hercegovina
Ptica bijela pastirica u travi

Bijela pastirica Motacilla alba.

Mrka crvenrepka ženka Phoenicurus phoenicurus

Mrka crvenrepka ženka Phoenicurus phoenicurus.

Mrka crvenrepka mužjak Phoenicurus phoenicurus

Mrka crvenrepka mužjak Phoenicurus phoenicurus.

Žutarica Serinus serinus

Žutarica Serinus serinus.

Piljak u gnijezdu Delichon urbicum

Piljak u gnijezdu Delichon urbicum.

Gačac Corvus frugilegus

Gačac Corvus frugilegus.

Gačac na gnijezdu Corvus frugilegus

Gačac na gnijezdu Corvus frugilegus.

Galeb klaukavac Larus michahellis

Galeb klaukavac Larus michahellis.

Gnijezdo Galeba klaukavca Larus michehellis

Gnijezdo Galeba klaukavca Larus michehellis.

Gnijezdo Divlje patke na jezeru u krugu tvornice

Gnijezdo Divlje patke na jezeru u krugu tvornice.

Svraka Pica pica

Svraka Pica pica.

Siva čaplja Ardea cinerea

Siva čaplja Ardea cinerea.

Golub grivnjaš Columba palumbus

Golub grivnjaš Columba palumbus.

Ptica vjetruša leti plavim nebom raširenih krila

Vjetruša Falco tinnunculus .